Kliniğimizde Nobel implant kullanıyoruz.

Nobel İmplant tanıtım videosu.

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant jobitel yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant’ların çeşitleri var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi ‘vida’ şekilli olanlardır.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

Her implant markasına güvenebilir miyiz?
implant markalarıBizce implant sektöründe güvenilir ve kalitesini ispatlamış fazlasıyla dental implant markaları bulunmaktadır. Ancak şu anda bu sektörde 150 ye yakın markadan söz edilmektedir. Ve bir diş hekiminin bu kadar çok markanın olduğu ortamda bir çoğunu deneyip sınaması söz konusu bile değildir. Hekim sadece takip edebildiği kadar bu markaların xjobs literatür çalışmalarının olup olmadığına bakabilir. O implant markasının bir çok açıdan diğer implantlarla kıyaslamasının yapıldığı akademik çalışmalara bakabilir. Şurası kesindir ki her implant markası hekimlere, o markanın ne denli iyi olduğu anlatılarak pazarlanmaktadır. Ve maalesef dental implant alanı, bizzat üretici firmalar ve distiribütörler tarafından tamamen bir ticaret alanı haline getirilmiştir. Bu yüzden de bazı bilgiler manupule edilerek hekimlere ulaşabilmektedir.

Hangi implant markalarına güvenebiliriz? İmplant markaları hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?
Bizler -bu tıp alanının cerrahi uygulayıcısı olan hekimler- güvenilir marka ismi verirken çok dikkatli olmak zorundayız. Zira başka bir çok markayı kurduğumuz cümlelerle “sanki bahsi geçmeyen implant markaları güvenilir değilmiş” gibi bir anlamaya yol açabiliriz. Bu durum en başta tıp etiği açısından yanlış bir şeydir. Dolayısıyla bu soruya cevap verirken okuyanların şu hassasiyeti göstermelerini isteriz: Bizim bahsini edeceğimiz marka isimleri akademik ve literatür çalışmalarıyla kendini ispatlamış ve aynı zamanda kliniğimizce uygulanmış- uygulanmakta olan markalardır. Bunun dışında bahsini edemeyeceğimiz bir çok marka vardır ve bu markalar ile ilgili yeterli bilgiye sahip olamadığımız için adları geçmeyecektir.

İmplant markalarını kabaca üç ana başlık altında inceleyebiliriz:

Bazı implant markaları Bu sektörün “liderleri” sıfatıyla bilinen ve oldukça başarılı implant markaları olan, birçok diş hekimi tarafından kabul edilen markalardır. Birçok araştırma ve bu implantların global yaygınlığı da bunu ispatlamaktadır.
Bu kategori içinde yer alabilecek implant markaları:

Nobel Biocare(branemark): İsveç merkezli bu implant markası en köklü implant markalarından olup başta Avrupa olmak üzere hâlâ tüm dünya çapında en fazla pazarı olan implant konumundadır. Özellikle atrofik dişsiz alt çenelerde geliştirdiği “all in four” sistemi bir çok kişiye sabit protez yapılması olanağını tanımış ve bu marka, sektörün öncüsü konumuna gelmiştir. On sene öncesine göre artık ezici bir üstünlüğünün olduğu söylenemese de başarısı ve güvenirliği yıllardır ispatlanmış olan bir implant markasıdır.

ITI (straummann): İsviçre üretimli olan bu implant markası zaten çok köklü ve başarılı bir implant markası olmasının dışında, kendisinin geliştirdiği ve patent hakkını elinde tuttuğu bilinen en gelişmiş implant yüzeylerinden biri olan SLActive yüzeyli implantlarıyla dünyanın hemen her yerinde hekimler tarafından ilk sıralarda tercih edilen marka konumundadır ve bunu da fazlasıyla hak etmektedir.

Biomet3i: Birleşik Devletlerde üretilen bu implant markası Amerika kıtasının en yaygın ve en köklü implant markalarından biri olup, bu kıtadaki bilim insanlarının araştırmalarına ve tezlerine en fazla konu olmuş, başarısını yeterince ispatlamış bir implant markasıdır. Bu markanın yakında piyasaya süreceği Siwich Platformlu implantlarının ön çalışmalarına ve sonuçlarına bakıldığında oldukça iddialı görünmektedir.

Astra Tech: İsveç üretimli bu marka Switch Platformlu implantlar içinde en fazla tercih edilenlerden biridir. Dental sektörün devi konumundaki Dentsply tarafından satın alınan bu implant markası yıllardır başta Avrupa olmak üzere ülkemizde de hekimler tarafından güvenle kullanılmaktadır.

SKY(bredent): Protez, üst yapı ve protez ataşmanları konusunda dünyanın en önde gelen dental firmalarından biri olan bredent tarafından Almanya’da geliştirilen ve üretilen bu implant markası, dişsiz ağızlarda sunduğu hemen yükleme olanağı, 35 dereceye kadar açılandırılabilmesi ve bu sayede sinüs boşluğu, sinir kanalı gibi istenmeyen bölgelerden uzağa yerleştirilebilmesi, aşırı rezorbe (erimiş) alt çenelere sabit protez yapma olanağı sunması ve de oldukça fazla üst yapı alternafini bünyesinde barındırması bakımından spesifik birçok ağıza ve hastaya yaygın bir şekilde uygulanır olmuştur. Bu implant markası sunduğu tüm olanaklar sayesinde hekimlerin giderek daha fazla tercih ettiği bir markaya dönüşmüştür.

Şüphesiz “lider” vasfını taşıyan daha bir çok marka olabilir fakat baştan da dediğimiz gibi bizim sıraladığımız bu markalar hakkında çok şey bildiğimiz, uyguladığımız ve bir çok literatiür çalışmalarını okuduğumuz markalar oldukları için buraya yazdık ve çok kısa şekilde sözünü ettik.

Bazı implant markalarını ise daha yeni olmalarına karşın oldukça iddalı olan ve bu konuda “başarıyı” yakalamak adına her türlü olanağını seferber eden implant markaları olarak görmekteyiz, bu implant markaları için de oldukça başarılı literatür taramaları olduğunu okumaktayız ve bizzat sınayarak görmekteyiz.
Laser lok(biohorizon): Amerika birleşik devletlerinde üretilen bu implant markası, kendi ülkesinde yeterince büyük bir pazara sahip olmamasına karşın, ürettiği ve adını laserlok koyduğu, özellikle ön bölgeyi ilgilendiren estetik alandaki diş kayıplarında, boyun bölgesi laser teknolojisiyle geliştirilmiş implantlarıyla,biz hekimlerin oldukça estetik ve başarılı sonuçlar alabildiğimiz bir markadır. Laser teknolojisi sayesinde diş eti ataşmanına çok daha iyi tutunduğu akademik çalışmalarla ispatlanmış bu implant markası ön bölgede hekimler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir, ayrıca bu implant markasının ülkemizdeki yaygın servis ağı hekimlere avantaj sunmaktadır.

Hıossen ve Osstem: Esas olarak Güney Kore de ve bir miktarda ABD’de üretilen bu iki implant markasının birbirinden tek farkı isimleri. Hıossen; Avrupa ve Amerika pazarına yönelik kullanılan bir marka ismi; Osstem ise diğer pazarlara yönelik kullanılan bir marka ismi. Firmanın böyle bir ayrıma gitmesinin sebebi muhtemelen Avrupa ve Amerika kıtasında “made in G. Kore” yazılı bir implantı iyi pazarlayamama kaygısı. İsimleri dışında her şeyi ortak olan bu markaların her ne kadar orijini Güney Kore olsa da özellikle geç yüklemeli vakalarda kemiğe pasif yerleşimi ve bu açıdan birçok hekim için en büyük sorunlardan biri olan, erken dönemde implantların boyun bölgelerindeki kemik kayıplarının bu iki implant markasında neredeyse hiç olmaması, kritik bir çok vakada hekimler tarafından tercih edilme sebebi olmuştur. Osseointegrasyon açısından çok yüksek başarıya sahip olan bu markalar şu anda dental implant alanında Asya kıtasının “lideri” konumundadır.

Tekka: 2010 yılında distiribütör firma tarafından Türkiye’ye getirilen ve Fransa’da üretilen bu implant markası, henüz ülkemizde yeterince sınanmamasına karşın agresif yapısı, aktif tutunumu sayesinde erken yüklemeye olanak tanıması, 6mm lik kısa implant alternatifinin olması ve oldukça geniş platform yapısıyla hekimlere fazlasıyla olanak sunan bir marka olduğunu şimdiden ispatlamış durumda. Zaman darlığı olan ve anında yükleme yapılması geren vakalarda, ancak ve ancak 6mm lik kısa implant yerleştirilmesine imkân sunan alt çenelerde hekimler tarafından ayrıca tercih edilen bir implant markasıdır.

Xıve- Ankylos(Friadent-Dentsply) : Başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yerleşkesi bulunan dental sektörün liderlerinden olan dentsply firması bünyesinde yer alan xive ve ankylos markaları, hekimlere ve hastalara güven veren markalardır. Özellikle Xıve implant sisteminde yıllar önce geliştirilen 3mm çaplı implantlar yeterli kemik kalınlığı olmayan dişsiz alanlar için önemli bir alternatif teşkil etmiştir. Ankylos marka implantlar ise bu sektörde üretilen ilk switch platformlu implant markalarından biri olmuş, özellikle dişsiz arka bölgelerde switch platform şeklindeki implantların ne denli başarılı olduğunu ispatlamıştır. Xive implantlarının Anadolu’da en yaygın dolaşım ve servis ağlarından birine sahip olması, oradaki hekimler için ayrıca tercih sebebidir.

Bu kategoriye sokulabilek diğer markalar:
Camlog(amerika), Zimmer-SwissPlus(Amerika-İsviçre), TBR implant (Fransa)…

Bu markaları bizzat pratikte kullanıp sınamadığımız için kısa da olsa yazmayı tercih etmedik. Yine de marka isimlerinden söz etmemizin sebebi sektörde saygın bir yerde olmaları ve aldığımız iyi duyumlardır.

Bir çok implant markası ise sektörün liderleri konumundaki implant markalarının ürettikleri implantları birçok açıdan taklit edip onların prototipini yapmaya çalışan markalar olarak görünmektedirler.
Etik olarak bunu yapmaya çalışan markalar ile ilgili doğrudan isim vermeyi uygun görmüyoruz. Ancak şu kadarını diyebiliriz: Özellikle Çin, İsrail, Güney Kore, Malezya, Güney Afrika, Güney Amerika, Doğu Avrupa, Rusya gibi ülkelerde üretilen implant markalarının önemli bir bölümünün yukarıda sözünü ettiğimiz “lider” konumunda olan ve başarısını ispatlamış implant markalarının prototipini üreten/üretmeye çalışan implant üreticileri olduğunu bilmekteyiz.

Fakat implant üreten bir firmanın, çok başarılı bulduğu başka bir implant markasının ürettiği implant modelini ve onun yüzey yapısını taklit etmeye çalışması, doğrudan taklitçi firmayı “başarısız” yapmaz. Sorun biraz da bu üretici firmanın taklitte ne kadar başarılı olup olmadığıdır.